I nemovitost zatíženou hypotékou celkem snadno prodáte, obzvlášť při dnešní situaci na trhu – jen vás čeká o něco víc vyřizování než prodejce bytu bez hypotéky. V zásadě máte tři možnosti, přičemž každá z nich má své výhody i nevýhody. Obecné doporučení, která z nich je nejlepší, neexistuje. Jako prodejce si musíte vybrat cestu, která se k vaší situaci hodí nejlépe.
1. Hypotéku splatíte novým úvěrem kupujícího
V praxi se nejčastěji setkáváme s postupem, kdy si kupující sjedná hypotéku u banky a penězi pak umoří vaši hypotéku. Dluh tak de facto refinancuje (neboli splatí jeden úvěr druhým, většinou s lepšími podmínkami) a vám doplatí částku zbývající do kupní ceny.
Výhody: Kupující si sjedná hypotéku na míru svým aktuálním potřebám.
Nevýhody: Vyřizování nového úvěru bývá zdlouhavé a znamená spoustu papírování.
Na co si dát pozor: Pokud chcete hypotéku předčasně splatit, udělejte to ideálně v době, kdy končí fixace. Banku o tom řádně a včas písemně informujte – minimálně 30 dní před koncem fixačního období.
2. Vaši hypotéku převezme kupující
Tato varianta je pro prodávajícího asi nejvýhodnější: jde o velmi pohodlné řešení – vyžaduje méně papírování a zanedbatelný poplatek v řádu pár tisícovek za převzetí dluhu platí kupující. Aby mohl převzít vaši hypotéku, je třeba se dohodnout nejen s ním, ale i s bankou. Kupující musí splnit všechny podmínky banky, jako by žádal o nový úvěr, ale parametry hypotéky jako úroková sazba či fixace zůstanou stejné, jako jste měli vy. Následně se z kupní ceny odečte aktuální výše hypotéky a rozdíl získáte vy coby původní majitel. Kupující může na převzetí vašeho úvěru i vydělat – to pokud jste v minulosti získali výhodnější úrok, než nabízejí banky v době prodeje. Platí to ale samozřejmě i naopak – a kupující může prodělat.
Výhody: Nižší poplatky a obecně tato možnost vyžaduje méně administrativy.
Nevýhody: Je pravděpodobné, že pro vás bude těžší najít vhodného kupujícího, jenž bude ochotný hypotéku převzít.
Na co si dát pozor: Dbejte na to, abyste se na všem domluvili jak s kupujícím, tak s bankou.
3. Předčasně splatíte hypotéku penězi od kupujícího
Hypotéku můžete umořit i z peněz, které dostanete od kupujícího. V praxi to pak probíhá tak, že kupující složí do úschovy dohodnutou částku, vy z ní následně doplatíte bance dluh a poté zanikne vaše smlouva o hypotečním úvěru a také zástavní právo banky na vaši nemovitost. Zákon o spotřebitelském úvěru omezil poplatky za předčasné splátky a klient může vždy měsíc před výročním uzavřením smlouvy splatit až 25 % hypotéky. Dřív tuto možnost některé banky nabízely jako benefit, nyní ji musejí poskytovat automaticky.
Výhody: Tato možnost je rychlá a jednoduchá, a navíc je nemovitost zbavena dluhu a banka na ni už nemá zástavní právo.
Nevýhody: V případě, že nemovitost prodáte během fixačního období, po vás banka dost možná bude chtít sankce za předčasné splacení úvěru – může se jednat o velmi vysokou částku.
Na co si dát pozor: Opět si dejte pozor na období fixace – vhodné naplánování doby prodeje a včasné oznámení bance vám ušetří nemalé prostředky.
Pokud můžete, vyhraďte si na prodej svého domu či bytu dost času. Vyhodnoťte situaci na trhu a promyslete, jestli se nemovitost vyplatí prodat teď, anebo by bylo lepší chvíli počkat. Určitě doporučujeme řešit prodej zhruba půl roku před koncem fixace. Když do té doby nenajdete kupujícího, vyberte si fixaci na jeden rok – to vás vyjde pravděpodobně o něco výhodněji, než kdybyste nemovitost museli prodat pod cenou.
Pokud přemýšlíte o prodeji své nemovitosti, ale máte nějaké otázky, neváhejte nás kontaktovat. Naši experti Moovida vám rádi s prodejem pomůžou. Ozvěte se nám a můžeme se domluvit na osobní schůzce.
Začněte třeba tím, že si od nás zdarma necháte udělat odhad ceny nemovitosti. Ať víte, na jaké úrovni se právě teď pohybují ceny ve vaší lokalitě.
ODHAD CENY NEMOVITOSTI ZDARMA